O czym trzeba pamiętać dobierając opony do samochodu? Czego z pewnością nie robić

przez | 26 lipca 2021
Wiele samochodów jest z góry przygotowana do korzystania z więcej niż jednego rozmiaru opon. Tak naprawdę w części przypadków możliwych do użycia opcji jest znacznie więcej, co nie znaczy, że przy doborze opon może obowiązywać dowolność i że każda zmiana jak najlepiej wpływa na komfort i bezpieczeństwo.

Opony samochodowe

Autor: Automobile Italia
Źródło: http://www.flickr.com
Czasami może się zdarzyć, że chęć zmiany rozmiaru opon dyktowana jest niewielką dostępnością albo wysoką ceną opon w rzadszym rozmiarze. Tego typu zmiany (trzeba je jednak skonsultować z znawcą) sprawiają na pewno znaczniejsze lub mniej znaczne zmiany szans samochodu.

znaczniejszy profil opony jest związany z poprawą komfortu, ale zmniejszoną stabilnością samochodu na szybko przejeżdżanych zakrętach; węższe opony mogą oznaczać trochę wydłużoną drogę hamowania, ale np. bardziej komfortowe prowadzenie samochodu w koleinach w czasie deszczu.

Dobierając opony, trzeba pamiętać o tak zwanych indeksach nośności i prędkości. Jeżeli opona jest opisana 195/65 R15 91H, to: „195” ma określać szerokość opony w milimetrach, „65” to profil opony, „15” to średnica osadzenia, „91” to indeks nośności, a „H” to indeks prędkości. Indeksy nośności i prędkości są ze sobą powiązane: indeks nośności określa największe obciążenie opony (w tym przypadku 615 kg) przy prędkości wskazanej indeksem prędkości (w naszym przypadku H = 210 km/h). Z kolei indeks prędkości opisuje nam maksymalną dopuszczalną prędkość jazdy przy obciążeniu pokazywanym przez indeks nośności. Nowe opony http://www.hurtopony.pl/quad.html

Zestawienie tych dwóch parametrów to nic więcej jak oznaczenie wytrzymałości opony na przeciążenia wynikające z obciążenia i prędkości jazdy. Każdy producent auta określa najmniejsze wymagania w tej sprawie, więc należy się ich trzymać.

Na pewno nie warto kupować opon z indeksem prędkości „V” (do 240 km/h), jeśli nasz samochód wymaga opon o indeksie prędkości „T” (do 190 km/h). Opony o wysokim indeksie prędkości są bardziej wrażliwe na działanie niskich temperatur, mogą być też trochę sztywniejsze od opon o niskim indeksie. W sumie, najlepiej, jeżeli kupując opony, dobieramy jeden z rozmiarów rekomendowanych przez producenta samochodu. Wszelkie odstępstwa, chociaż często możliwe, mogą mieć wpływ na zachowanie samochodu. Zmieniając rozmiar opon, robimy to na własną odpowiedzialność.