Szybki przegląd najczęściej używanych rodzajów transportu w międzynarodowym handlu.

przez | 1 czerwca 2022
Ostatnie lata to coraz większy udział wymiany handlowej między różnymi krajami. Na europejskim rynku bardzo duże znaczenie miało otworzenie granic między państwami członkowskimi, dzięki czemu został umożliwiony handel towarami bez żadnych procedur celnych. Z kolei kraje azjatyckie, w szczególności Chiny stają się największym centrum produkcyjnym, które zaopatruje większość krajów w różnego rodzaju towary. Większość firm z branż tekstylnej, elektronicznej czy wykończeniowej przenosi swoje fabryki właśnie do Chin, gdzie jest dużo tańsza siła robocza, a tym samym dużo mniejsze koszty wytworzenia, nawet po doliczeniu transportu.

Usługi transportowe

Autor: tommy japan
Źródło: http://www.flickr.com
Z jednej strony płyną w stronę Azji rozmaite surowce, a w drugą gotowe produkty, które później będą się pojawiać w sklepach. Wszystko to wymaga odpowiedniej organizacji transportu, oraz dokonania wymaganych przez prawo procedur celnych – ITL Omega. Aktualnie rynek (zobacz nowe oferty na kador relokacja) funkcjonuje w taki sposób, że firmy które się zajmują jego organizacją przeważnie biorą na siebie także pomoc w odprawach i przygotowaniu potrzebnych dokumentów, przez co nie musi tego robić klient.

samolot

Autor: Rob Faulkner
Źródło: http://www.flickr.com
Zależnie od rodzaju towarów stosowane są odmienne rodzaje transportu. Używane najczęściej jeśli chodzi o zwykłe ładunki są statki, te największe mają długość nawet czterysta metrów i przewożą jednorazowo kilkanaście tysięcy kontenerów – transport morski w polsce. W ostatnich latach transport morski w Polsce rozwinął się znacznie, głównie za sprawą portu w Gdańsku. Aktualnie pozwala on na obsługę największych kontenerowców, umacniając coraz bardziej swoje znaczenie w tej części Europy. Do portu w Gdańsku przypływają aktualnie jednostki wielu dużych armatorów, przywożąc coraz większą liczbę ładunków. Z kolei transport lotniczy w Polsce wykorzystywany powszechnie nie jest, ze względu na wysokie koszty używa się go jedynie przy towarach, jakie muszą sprawnie dotrzeć do końcowego odbiorcy – . Wolno zaczyna się to zmieniać, ale na szybki wzrost jego popularności jak na razie chyba jeszcze nie ma co liczyć.