Dziecko vs. telewizja – jak kontrolować programy oglądane przez pociechy w czasie wolnym?

przez | 21 lipca 2022
Bierne oglądanie telewizji to jedna z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu przez większość dzieci w wieku szkolnym. Istnieje więc niebezpieczeństwo, że na ekranie obserwowanym przez nasze dziecko pojawią się programy, które mogą być dla niego nieodpowiednie. Czy możemy mieć wpływ na programy oglądane przez nasze pociechy?

telewizja

Autor: daniel.s
Źródło: http://www.flickr.com

Niepokojący wydaje się być fakt, że duża część rodziców nie jest świadoma tego, jakie programy ich dziecko ogląda w telewizji, a co za tym idzie – nie mogą oni potwierdzić, czy treści te są dostosowane do ich wieku. Problem ten dotyczy coraz większej grupy nowoczesnych rodziców, którzy są zbyt zapracowani, żeby zwracać czujną uwagę na to, co w czasie wolnym robi ich pociecha. Na ich obronę należy przyznać, że niemożliwe jest wychowywanie dziecka zupełnie bez udziału telewizora. Nowoczesne technologie otaczają nas ze wszystkich stron, nie dając o sobie zapomnieć i ułatwiając nam znacząco życie.

Musimy jednakże kontrolować to, co ogląda nasze dziecko tak, by oglądany program tv puls przyczyniał się do jego rozwoju, a nie szkodził mu. Przede wszystkim powinniśmy kontrolować czas, jaki dziecko spędza przed telewizorem. Dla dzieci w szkolnym wieku godzina oglądania telewizji każdego dnia jest wystarczająca. Powinniśmy być przy tym stanowczy i nie robić tutaj wyjątków – dziecko powinno znać reguły i przestrzegać je.

Te intrygujące posty posiadają swoją kontynuację. Masz ochotę się z nią zaznajomić? Zatem idź do strony szkolenia negocjacje i tam rozkoszuj się frapującymi tematami.

Istotne są także treści, które telewizja przekazuje maluchowi. Najkorzystniejszy program TV dla dziecka to taki, który równocześnie edukuje je i zapewnia mu rozrywkę. Ułatwienie w dobieraniu właściwego programu stanowią dla nas znaki wiekowe umieszczone w górnym rogu ekranu. Sprawiają one, że możemy bez problemu określić, czy wybrany program nadaje się dla dziecka i czy nie obejmuje treści, które mogłyby być dla niego szkodliwe. Wartym spróbowania sposobem jest również oglądanie telewizji wraz z dzieckiem – w ten sposób będziemy mieć pewność, że ogląda ono wartościowe treści.

telewizja

Autor: daniel.s
Źródło: http://www.flickr.com

Istotne jest, aby nie zabraniać dziecku oglądania telewizji. Przez takie działania mogłoby to być dla niego czymś zabronionym, a co za tym idzie – bardziej fascynującym. Rozsądne planowanie czasu pożytkowanego na oglądaniu telewizji z pewnością przyniesie lepsze rezultaty.