Jak powinniśmy rozumieć definicję tuningowania? Czy jest podział w zakresie tuningu? Jak do tego podejść?

przez | 4 marca 2022
Jeżeli chodzi o tuning to nie ma zgody, co do zrozumienia tego pojęcia. Dla jednych właściwie tuning to po prosu przerabianie oraz rasowanie aut, dla innych to moda lub stylu życia, indywidualności oraz niezależności.

Rację jesteśmy w stanie przyznać obu stronom, ponieważ tuning (tuning audi) z angielskiego znaczy regulację lub strojenie. Jest to modyfikacja w pojazdach seryjnych, dzięki temu jesteśmy w stanie uczynić z nich niezwykłe egzemplarze. W ostatnich latach właśnie tego typu dziedzina motoryzacji rozwinęła się wyjątkowo dynamicznie. Właściwie to każdy pojazd się do tego nadaje, może to być np. Astra f tuning, chociaż to akurat inne marki aut są bardziej często tak zmieniane.
audi 80 b4 tuning

Autor: MV Roberts Garden
audi 80 b4 tuning

Autor: mezuni
Niby trudno wskazać jakie, ale na pewno marka Audi jest często tuningowana. Świetnym przykładem może być na przykład Audi 80 b4 tuning. Tuning w sumie dzieli się na dwie najbardziej standardowe kategorie. Jednym jest tuning mechaniczny, drugim optyczny, por. Na początku wiele osób twierdziło, iż jedynie ten pierwszy rodzaj przeróbek podchodzi pod definicję tuningowania. A to z tego powodu, że wyłącznie takie przeróbki, jakie są w stanie zmaksymalizować osiągi samochodu, i to różnego typu, jak prędkość maksymalna czy zmaksymalizowanie momentu obrotowego, świadczą o prawdziwych zmianach.

Dzisiaj jednak już taki podział nie ma racji bytu, może i jest wśród określonych środowisk, lecz z pewnością oficjalnie tuningiem też są przeróbki optyczne, czyli typowo stylistyczne. Co ciekawe, w ostatnim czasie pojawiło się całkiem nowe pojęcie: tuning elektroniczny. Jest to związane z rozwojem technologii i nowych zastosowań, dzięki którym auta mogą być w jeszcze większym stopniu bardziej wydajne.