Wady i plusy cięcia laserem

przez | 26 lipca 2021
Jednym z najpopularniejszych materiałów, które doskonale nadają się do tego, by obrabiać je przez cięcie laserem będzie stal kwasoodporna. Ten produkt doskonale można formować akurat za pomocą lasera. Dzięki czemu wykrawanie trudnych kształtów w stali będzie niezwykle proste.
Dlaczego warto korzystać z tej sposobności obróbki materiałów? Jakie są minusy i plusy takiego rozwiązania? Czy cięcie laserem będzie właściwe do wszelkich zastosowań konkretnego materiału? Niczym wiemy, w ostatnich latach przycinanie rozmaitych tworzyw za pomocą lasera stało się bardzo popularne.

części

Autor: Marc Huguet Reyes
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to szybka metoda na wytworzenie oczekiwanego kształtu. Należy przyznać, iż działanie lasera będzie zdecydowanie jedną z szczególnie precyzyjnych metod. Jest również zdecydowanie niezwykle krótkotrwałe, a działający laser prędko potrafi pozwolić nam na pozyskanie oczekiwanego kształtu. Nic więc dziwnego, że cięcie laserem jest stosowane nie jedynie przy tworzeniu łatwych kształtów, ale również, jak produktem końcowym ma być bardzo skomplikowana forma.
Na pewno będzie to także jedna z form mocniej wygodnej obróbki tworzyw. W przypadku częstego wykonywania tych samych kształtów cięcie stali za pomocą specjalnego lasera z powodzeniem można zautomatyzować. Jest to zdecydowanie jedna z podstawowych zalet tej opcji, która powoduje, że wolno na przykład zmniejszyć liczba podwładnych na zmianie.
samochody

Autor: Andrew Hart
Źródło: http://www.flickr.com
Chociaż obsługa lasera będzie dosyć skomplikowana i trzeba mieć odpowiednie umiejętności, aby się tego podjąć, to jednakże należy stwierdzić, że wad tego rozwiązania będzie rzeczywiście mało. Do jednych z głównych niedogodności, jakie ma przycinanie za pomocą lasera rozmaitych części będzie to, iż formowany materiał powinien być o właściwej wielkości.

Oczywiście, można postawić odpowiednio laser tak, aby wycinać podkładki nierdzewne lub pozostałe, małych rozmiarów elementy, lecz jest to jednakże dosyć trudne przedsięwzięcie szczególnie dla niedoświadczonego pracownika. Toteż również przycinanie za pomocą lasera ma też niektóre ograniczenia.