Co jest konieczne do poprawnego funkcjonowania placu zabaw?

przez | 26 lipca 2021
Wszystkie dzieci uwielbiają się bawić, jednak niezwykle ważne jest to, żeby wtedy nie zdarzyło się nic niepożądanego. Co prawda obecnie w takich miejscach nie ma już chyba starych i zardzewiałych sprzętów, jednak niestety czasami można spotkać takie wykonane w nie najlepszej jakości.
Dotyczy to niemalże każdego będącego na placu zabaw sprzętu, czyli karuzeli czy ślizgawki.

kontrola placu zabaw

Autor: Sonia Belviso
Źródło: http://www.flickr.com
Wbrew pozorom do wybudowania w pełni bezpiecznego placu zabaw wymagane jest bogate doświadczenie oraz znaczna wiedza. Wszelkiego typu zabawki muszą być wyprodukowane z niezwykle mocnych oraz odpornych surowców. Z tego też powodu przed udostępnieniem takiego miejsca do używania, obligatoryjna jest profesjonalna kontrola placu zabaw. Jest ona wykonywana w celu sprawdzenia, czy poszczególne elementy placu są wykonane w zgodności z m.in. normą PN-EN 1176-7. Tego typu inspekcja mogłaby zostać przeprowadzona w celu dokonania odbioru technicznego czy certyfikacji. W przypadku udanego rezultatu badania, firma, która je zrobiła, jest zobowiązana do wydania szczególnego certyfikatu.

Katyń
warszawa

Autor: Logofag
Zaświadcza on zgodność wykonania budowy zgodnie z właściwymi normami. Certyfikacja mogłaby tyczyć się kompletnego obiektu lub jedynie poszczególnych elementów, przykładowo huśtawek czy ogrodzenia. Przeróżne istniejące standardy, wg. których muszą być przeprowadzone kolejne prace albo wykonane przyrządy to np.

norma PN-EN 14974+A12010 określająca właściwą budowę skateparków czy też norma PN-EN 149602014-02 oPiSująca bezpieczną konstrukcję zabawek dmuchanych. Posiadacze placów powinni wykonać schemat kontroli takiego miejsca.