Losy narodu żydowskiego od wieków są połączone z historią Polski

przez | 8 lipca 2021
Przez ten okres czasu bardzo różnie toczyły się stosunki pomiędzy tymi narodowościami, bardzo różne także stereotypy i wyobrażenia do dnia dzisiejszego są obecne wśród ludzi. Przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej Żydzi stanowili prawie jedną dziesiątą polskiego społeczeństwa, i tak naprawdę społeczność ta była bardzo zróżnicowana.

szkoła

Autor: daryl_mitchell
Źródło: http://www.flickr.com

Wojna bardzo odmieniła ten stan, w wyniku ludobójstwa dokonanego przez Niemców kilka milionów Żydów były rozstrzelanych lub zamordowanych w obozach koncentracyjnych. Gdy wojna się skończyła narodowi żydowskiemu także nie było łatwo, większość z ocalonych albo sama wyjechała do Izraela lub Ameryki, albo była przymuszona do tego przez nowe władze.

Wreszcie po zakończeniu ery komunizmu na naszych ziemiach sytuacja Żydów stała się wyjaśniona, i dzisiaj blisko dwadzieścia tysięcy ludzi z tego narodu mieszka i pracuje wśród nas. Ale mimo tego, że obecnie jest już 21 wiek i nasze społeczeństwo jest dużo bardziej otwarte niż kilka dekad temu, to w dalszym ciągu są obecne w nim stereotypy które przedstawiają Żydów niekoniecznie w najlepszym świetle.

szkoła

Żeby pokazać, jak naprawdę wygląda żydowskie społeczeństwo, jak pracowało i żyło przez minione wieki, został uruchomiony specjalny program edukacyjny dla młodych ludzi. Został on nazwany szkoła Dialogu, w jego ramach dzieci i młodzież uczą się historii ludności żydowskiej w miejscu gdzie mieszkają i opracowują upamiętniający to projekt. Dzięki takim inicjatywom jest sporo szans na pozbycie się kłamliwych stereotypów o tym narodzie i pokazanie ludziom, że Żydzi żyją i mieszkają w naszych miastach i miasteczkach.

Zwłaszcza wśród młodych ludzi jest to istotne, dzięki takim projektom mają oni okazję wyrwać się z błędnych poglądów, jakie czasami po dziś dzień prezentują starsi ludzie. Także takie pomysły jak szkoła żydowska Wrocław mogą mieć spore szanse na pokonanie stereotypów, przez nie dzieci i młodzież mogą się nauczyć swojej historii i kultury, a równocześnie tolerancji i funkcjonowania z innymi narodami.