Jak można w dzisiejszych czasach uczyć się o historii współczesnej – krótki poradnik po wierszach i książkach wojskowych

przez | 29 lipca 2022
Nie trwoniąc nadziei

Nawet po tylu latkach, straszne wspomnienia z Powstania Warszawskiego w dalszym ciągu trwają w umysłach dużej grupy, zwłaszcza tych, którzy przetrzymali te okropności w Warszawie. Młode generacje tego nie zrozumieją, są w stanie wyłącznie spojrzeć na mundury ilustrowana encyklopedia. Trzeba tutaj też wtrącić o figurach zamkniętych w gettach przez nazistowskiego dowódcę Adolfa Hitlera.

warszawa

Autor: Vladimir Yaitskiy
Źródło: http://www.flickr.com

Te getta były siedliskiem dla prawie 500 tysięcy Żydów umierających z głodu i chorób, żeby poznać ich historie należałoby o tym dowiedzieć się trochę więcej. Pokoje były pełne ludzi spragnionych oraz głodnych, oczekujących na chleb za jaki oddawali biżuterię oraz dużo innych rzeczy. Jedynym promykiem ufności było właśnie to, że dawniej to się zmieni, czego słowem są liczne najpiękniejsze wiersze oraz piosenki które powstały w tamtych epokach (). Sfrustrowani w tych strapieniach w gettach; niektórzy faceci, kobiety oraz dzieci zebrali się ażeby zbuntować się przeciw nazistom. Ten akt konfidencjonalnej odwagi doprowadził do powstania Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Ten akt śmiałości wolno odnotować dodatkowo w świetle faktu, że zbuntowani obywatele byli to pospolici ludzie, jednak gotowi wojować z każdym z wykwalifikowanych żołnierzy. Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 18 stycznia 1943 roku i jego nadrzędnym celem było usunięcie Niemców z miasta oraz doprowadzenie do uwolnienia Warszawy przed dojściem Armii Radzieckiej. 

warszawa zamek na wodzie

Autor: Radek Kołakowski
Źródło: http://www.flickr.com

Zaistniał plan warszawa i okolice miały być ochronione wspólnymi siłami Polaków i Żydów. Dla Niemców, był to wyłącznie następny dzień dręczenia tych mieszkańców. Nie spodziewali się przewrotu. Hitlerowcy byli zdziwieni, a wielu pozostało rannych. Powstanie spowodowało czasowe wycofanie hitlerowców. Bunt ten przyniósł Warszawiakom nadzieję i na tą cześć zaistniały liczne filmy, muzyczny plyty czy literatura upamiętniająca waleczne wyczyny tamtych lat. Jakiś czas temu do kin dotarły także polskie produkcje, które choć w małym stopniu wizualizują to, co przetrwali ludzie biorący uczestnictwo w tym wszystkim. Jednak jest to tylko namiastka.

Nie możemy o tym zapomnieć. Niech to będzie czynny obraz w pamięci.

Znajdziesz tutaj bez dwóch zdań szczegółowe opracowanie (https://notowaniagpw.pl/sklep/) tego tematu, więc warto je starannie przeczytać. Poznasz wtedy dużo interesujących informacji.

Zobacz: