Jakie są najbardziej skuteczne metody kontrolowania prędkości obrotowej silników elektrycznych.

przez | 28 grudnia 2022
Elektryczne Silniki używane są w bardzo wielu przemysłowych i domowych urządzeniach. Występują w niezliczonej wprost ilości odmian, od malutkich, które mają rozmiar kilku milimetrów aż po wielkie, ważące kilkaset kilogramów i napędzające równie potężne urządzenia i maszyny.

podpisywanie kartek

Autor: Ann
Źródło: http://www.flickr.com
Silniki w pierwszej kolejności można podzielić na zasilane prądem zmiennym i stałym, a w ramach każdej takiej grupy istnieją kolejne podziały. Lecz bez względu na rodzaj zasilania konieczne będzie sterowanie pracującym silnikiem, czy to w sposób automatyczny czy też ręczny. Ręczne sterowanie odbywa się przez operatora, który będzie decydował o tym, czy silnik ma się kręcić czy też nie. W układach o większym stopniu zaawansowania istnieje także możliwość sterowania prędkością obrotową silnika.użyteczny wpis mechanik kraków rybitwy mechanik kraków rybitwyWykorzystuje się w tym celu różne rodzaje sterowników, a ich rodzaj będzie przede wszystkim zależał od sposobu zasilania. Takie układy sterujące nie tylko będą pozwalać na regulację obrotowej prędkości, lecz również na automatyczną realizację określonych działań po otrzymaniu konkretnych sygnałów zwrotnych.
Czyszczenie kostki

Autor: Bruk Bet
Źródło: Bruk Bet
W przypadku silników prądy zmiennego do kontrolowania prędkości obrotowej wykorzystuje się w pierwszej kolejności przemienniki częstotliwości – o ich działaniu możesz dowiedzieć się więcej klikając w adres: . W praktyce złożone są one z dwóch elementów, z jakich pierwszy zamienia napięcie sinusoidalne na stałe, a kolejny będzie to robił w stronę przeciwną, lecz już przy innej częstotliwości. Na dzień dzisiejszy przemienniki częstotliwości są jednymi z najskuteczniejszych metod regulowania prędkości silników, więc jest zrozumiałe, że są tak chętnie stosowane. Natomiast w przypadku silników zasilanych stałym prądem jednymi z częściej wykorzystywanych układów są sterowniki serwo.

Zaprezentowany zagadnienie przygotowaliśmy z myślą Twoje oczekiwania. Czekamy na twoją opinię, czy podoba Ci się ten wpis. Daj nam znać – przejdź do strony passat b7 tuning .

Całościowe układy składają się z silnika, sterownika i enkodera, jaki jest wykorzystywany jako element sprężenia zwrotnego – żeby zobaczyć, jak to wygląda przenieś się do arapneumatik.pl.

Na podstawie sygnałów o prędkości obrotowej oraz położenia wału sterownik umożliwia otrzymanie wymaganego efektu, przykładowo zmiany ilości obrotów. Współczesne sterowniki mogą pracować w kilku trybach, przez co ich możliwości są naprawdę duże.