Wyprawka szkolna dla ucznia czyli z jakich powodów zakupy we wrześniu tak dużo kosztują rodziców

przez | 24 maja 2022
Końcówka wakacji i wrzesień to tradycyjnie okres wielkich przygotowań do szkoły. Należy zakupić dzieciom plecakiem, zeszyty i przybory szkolne, nie można też oczywiście zapomnieć o zestawie podręczników. W praktyce na pojedyncze dziecko lekką ręką można wydać tysiąc złotych, a generalnie im jest ono w starszej klasie, tym kosztów będzie więcej.

Książka

Autor: nkzs
Źródło: http://www.sxc.hu
Największym obciążeniem dla budżetu są tradycyjnie podręczniki szkolne. Właśnie one kosztują najwięcej, i niestety przez sytuację w naszym szkolnictwie najczęściej kupuje się je na jeden raz, bez możliwości ponownego wykorzystania. Powiązane to jest z kilkoma rzeczami, przede wszystkim z co chwilę zmieniającymi się podstawami programowymi.

Ministerstwo edukacji cały czas robi eksperymenty na uczniach, a wszystkie zmiany powodują również zmianę podręczników i to, że nie da się ich później wykorzystać przez kolejne roczniki.

Kiedy uznasz, że dobrze by było przeanalizować inny aspekt omawianej sprawy, kliknij ten link oraz przeczytaj ponadto więcej szczegółów w tekście (https://varsovia.edu.pl/).

Nawet przy lekturach szkolnych cały czas jest zamieszanie, i przykładowo powieści i opowiadania wykorzystywane przez jakiś rocznik niekonieczne będą obowiązywały w następnych latach nauki – zobacz książki szkolne.

Kolejną sprawą, która niestety bez przerwy jest nadużywana przez wielu wydawców, jest drukowanie podręczników tak perfidnie, aby nie można ich było później używać. Podręczniki połączone są z zestawem ćwiczeń, i jeżeli ktoś zakupi dla ucznia odkrywam siebie klasa 2 pakiet podstawowy, to w nowym roku szkolnym wszystko trzeba będzie wyrzucić. Przez to właśnie, że dzieci piszą i malują w każdej książce z kompletu, to nie można ich później dać kolegom z niższej klasy. Oprócz tego ceny podręczników powiększają najróżniejsze dodatki, na temat słuszności których trzeba się mocno zastanawiać. Dawniej uczeń miał jeden podręcznik i z niego się uczył, a lekcje zapisywał w zeszytach.

Jeżeli masz chęć uzyskać więcej informacji na omawiany wątek, to znajdziesz je z pewnością pod tym hiperłączem (https://www.varsovia.edu.pl/), gdzie są one niezwykle szczegółowo opisane.

Obecnie oprócz podręcznika jest jeszcze zeszyt ćwiczeń, są także przyroda klasa 4 sprawdziany dla ucznia, i oprócz tego parę innych rzeczy spotykanych w części zestawów . I jak się to wszystko zliczy, to dopiero wówczas może się okazać, z jakiego powodu komplet podręczników jest taki kosztowny, dlatego warto poszukać przystępnych propozycji w sieci – odkrywam siebie klasa 2 pakiet podstawowy ().