Obrabiamy stal i co z tego? Zgłęb znaczenie pracy z metalami!

przez | 26 lipca 2021
Na co dzień nieczęsto zdajemy sobie sprawę, jak dużo przedmiotów dookoła nas powstało z tej przyczyny, iż nasza cywilizacja może obrabiać metal. Nawet drewniane meble istnieją w pewnym sensie z tego powodu, że ktoś przedtem przyrządził jakąś odpowiednią formę lub instrument.

hartowanie indukcyjne

Autor: Optiflame
Źródło: Optiflame
domy

Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com
odlewnie aluminium

Autor: jemartin03
Źródło: http://www.flickr.com
Jakim sposobem więc powstają owe formy?

Wszystko oczywiście jest zależne od tego, z jakiego metalu bądź stopu metali będą sporządzone (najlepsze hartowanie indukcyjne). Np. odlewy z brązu, czyli stopu miedzi z Sn, mają przeznaczenie przede wszystkim w sztuce.

Podobny fascynujący tekst prezentowany jest tutaj, więc odwiedź stronę internetową i zobacz, jakie informacje tam znajdziesz. One też Cię zaciekawią.

Wykonane tą drogą drobne elementy także zdają egzamin w przemyśle, aczkolwiek sporadycznie się je stosuje. Często używane są tymczasem formy z aluminium. Sporządza się je w konstrukcjach piaskowych lub przez odlewanie kokilowe, jakie jest nieco bardziej zawodne i posiada zastosowanie przede wszystkim przy odlewach seryjnych. Odlewnie aluminium oferują zazwyczaj nie tylko samo odlewanie, lecz i pierwotną obróbkę (szybkie odlewnie aluminium). Tego typu wydziałów jest u nas malutko, ale działają bardzo energicznie.

Inną sprawą jest utwardzanie zrealizowanych wyrobów. Tu zazwyczaj nie idzie już o same formy, ale o gotowe produkty, jakie będą pracować w drażliwych warunkach, na przykład w środowisku ciernym. Hartowanie polega, generalnie mówiąc, na rozgrzaniu metalu i natychmiastowym oblaniu go cieczą roboczą, tak aby maksymalnie obniżyć temperaturę.

Aktualnie często wykorzystuje się tak zwane hartowanie indukcyjne, w którym do podniesienia temperatury dochodzi z powodu prądu zmiennego, wytwarzającego pole elektromagnetyczne.

Znajdujące się w tym miejscu artykuły są według Ciebie zbyt skąpe? Jeżeli tak, to wejdź na stronę ogrodzenia panelowe 3d, na której zgłębisz pokrewne zagadnienia.

Daje ono możliwość utwardzenia wytypowanego fragmentu artykułu, co oszczędza czas i pieniądze. W taki sposób hartuje się na przykład wszystkie zębatki.