Komin przemysłowy jako znak uprzemysłowionego terytorium

przez | 15 grudnia 2021
Komin przemysłowy to fragment krajobrazowy, jaki długi czas kojarzono ze Śląskiem. Wszystko dlatego, iż działało tu wiele kopalń i wszelkiego rodzaju przedsiębiorstw. Obecnie te kominy można zauważyć niemalże wszędzie.

przemysł

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli nawet dzisiaj zapytać przeciętnego Polaka, gdzie da się zobaczyć najwięcej kominów, z pewnością wskaże on Górny Śląsk. Niewątpliwie tej region, tuż po dołączeniu do Polski, był najmocniej uprzemysłowiony: mnóstwo kopalni, hut, każdego rodzaju fabryk oraz zakładów przemysłowych. Wówczas najpopularniejsze było stosowanie węgla, więc taka ilość kominów nikogo nie dziwiła. W pewien sposób można powiedzieć, że doskonale wpisały się one w krajobraz – bez nich tereny tego województwa wydają się niepełne. Mimo że wiele z nich całkowicie już nie funkcjonuje, lub pracują bardzo rzadko zazwyczaj nie są usuwane, stanowią pewien symbol niezwykle charakterystyczny dla tego województwa, przypominają minione czasy. Ciekawy był sposób, w jaki tworzony był każdy komin przemysłowy.

Nie czekaj dłużej – kliknij tutaj – zobaczysz tam uwagi na temat odnoszące się do tej tematyki, one także zapewne bardzo Cię zainteresują.

Zazwyczaj odpowiedzialni za to byli sławni projektanci. Stworzenie, jakby nie było budowli, jaka ma często ponad 50 m a do tego ma niewielką średnicę i jeszcze zwęża się ku górze, jest niezwykle skomplikowane i wymaga mnóstwa wiedzy.

Współcześnie taki komin przemysłowy stawiano by inaczej. Jednakże teraz węgiel przestał odgrywać tak ważną rolę, nie używa się go w tak ogromnych ilościach, poprzez co ogranicza się budowę kominów. Warto zapamiętać, że kominy to nie tylko sprawa przemysłu, fabryk i tak dalej – praktycznie każdy dom jednorodzinny ma komin, przecież należy go jakoś ogrzewać. Budowa komina to zadanie, jakie nie ogranicza się wyłącznie do samego wymurowania kilkumetrowego graniastosłupa, bardzo ważne są także elementy wykończeniowe, jak przykładowo izolacje – konieczne są również przy kominach, musi mieć także każdy komin przemysłowy. Warto skorzystać z materiałów firmy, której produkty izolacyjne znacząco wpływają na ograniczenie emitowanie energii cieplnej do atmosfery – to bardzo ważne dla środowiska.

Jeśli chcesz poznać rozpatrywane zagadnienie również z innej perspektywy oraz poszukujesz podobnych danych, to więcej zobaczysz w treści (https://www.tuv.com/poland/pl/certyfikacja-wytw%C3%B3rc%C3%B3w-konstrukcji-metalowych-wed%C5%82ug-en-1090.html).

Odpowiednie zabezpieczenie kominów zapewnia, że nie będzie dochodziło do pojawiania się strat ciepła ani że gazy które wydostają się przez komin przemysłowy będą się dostawać poprzez nieszczelności do wewnątrz