Przeczytaj co jest najlepsze do palenia w kominku?

przez | 18 grudnia 2022
Kominek to marzenie wielu osób. Kojarzy się z przyjemnymi momentami, gdy na zewnątrz mroźno, my możemy ogrzewać się w jego płomieniach. Ta pierwotna potrzeba skupiania się wokół płomienia jest bardzo naturalna, nasi przodkowie spędzali tak czas przy wspólnym ognisku. Nie da się tak naprawdę tego prostymi słowami zdefiniować, to tak metafizyczne wręcz uczucie, do którego chce się powracać, gdy tylko jest taka okoliczność. Jednocześnie kominek to także wiele obowiązków, a najważniejszy z nich to sprawa, czym w nim palić.

kominek

Autor: Brasa
Źródło: Brasa
Co prawda, większość kominków jest przeznaczona do spalania drewna kominkowego,ale mamy także inne rozwiązania. Wiadomo, nie bierzemy tutaj pod uwagę kominków gazowych, elektrycznych lub biokominków, raczej z oczywistych powodów. Co wobec tego będzie najlepsze?

Rozpocznijmy od drewna, jest ono najczęściej stosowane. Jego główne zalety to dostępność i naprawdę przystępna cena.

Czy teraz chcesz znaleźć coś ciekawego na omawiany temat? Jeżeli tak, to poznaj informacje w odniesieniu do firmy i przejrzyj asortyment (https://logrivet.pl/).

Co więcej, ma również zbawienny wpływ na środowisko, gdyż podczas jego spalania wydziela mniej uciążliwych związków niż na przykład takie materiały, jak olej opalowy lub węgiel kamienny. Popiół to jedynie trzy procent masy drewna, nie istnieją też kłopoty z utylizacją. Jednocześnie, powinniśmy mieć na uwadze, że są różne rodzaje drewna, jedne trochę gorsze, drugie lepsze. Najbardziej istotne czynniki odpowiadające za jakość drewna, to: wilgotność i gatunek.

Kolejnym ze sposobów jest brykiet drzewny. Jest to produkt całkowicie ekologiczny, pochodzi z trocin tarczanych sprasowanych, które nie mają w sobie substancji spalających. Dzięki działaniu temperatury i wysokiego ciśnienia z trocin wydobywa się lignina, ona to po zmniejszeniu temperatury zastyga spajając surowiec w formie brykietów. Brykiety posiadają też inne

kominek

Autor: MULTI
Źródło: MULTI

zalety. Spokojnie nadają się do dokładnego dozowania, są przy tym zupełnie bezpieczne, umożliwiają na równomiernie tworzenie się płomienia przy równomiernym przebiegu temperatury.

Ostatnie warte polecenia to pellety (pelety). Ich forma to cylindryczny granulat, jaki odznacza się średnicą poniżej 25 mm. Ich skład to wiórki, trociny, ścinki czy kora. Prasuje się je pod odpowiednim ciśnieniem, wytłacza do określonej średnicy i suszy. Nie są wzbogacone żadnymi dodatkowymi substancjami spalającymi. Substancją wiążącą jest naturalne lepiszcze. Spalanie też przebiega dobrze, nie uwalniają się żadne toksyczne związki. Powstające niewielkie ilości popiołu nadają się idealnie jako nawóz.

Jak widać każdy z tych rodzajów posiada swoje plusy i minusy, jednakże każdy z nich jest godny polecenia. Trudno powiedzieć, który jest najlepszy, bo każdy musi dobrać jak najbardziej odpowiedni dla swoich potrzeb. Każdy bowiem ma inne wymagania i priorytety. Zobacz więcej na stronie.