Magia Borów Tucholskich

przez | 21 maja 2022
Tajemnica fenomenalnej w skali kraju czystości, jaką cechują się Bory Tucholskie tkwi w ich lokalizacji. Region tucholskich lasów oddalony jest od potężnych miast i zakładów przemysłowych, co czyni z niego wspaniałe miejsce na wczasy 2014. Środowisko naturalne nie zostało tu zdegradowane, a rzadkie gatunki roślin i porostów miały pomyślne warunki do rozwoju.

Bory Tucholskie

Autor: Szymon Nitka
Źródło: www.flickr.com
Bory Tucholskie słyną z najczystszych wód w kraju. Największą chlubą tej krainy jest Struga Siedmiu Jezior – strumień o krystalicznych wodach łączący śródleśne jeziorka z Jeziorem Charzykowskim. Przyroda ożywiona skupiona wkoło jeziora jest wyjątkowo zróżnicowana. Mieszkają tutaj iędzy innymi z rzadka spotykane w Polsce kaczki – gągoły i nurogęsi, a także zimorodki.

Wyjątkowością Borów Tucholskich jest specyficzna lobelia jeziorna, rosnąca w najbardziej czystych tucholskich zbiornikach wodnych: jeziorach Wielkie i Małe Gacno, Nierybno i Głuche. Ma ona specjalne wymogi siedliskowe i występuje wyłącznie w stu pięćdziesięciu jeziorach Pojezierza Pomorskiego, określanych jeziorami lobeliowymi. Cennym gatunkiem są też porosty, które także pojawiają się wyłącznie w wyjątkowo czystym środowisku. Wielu bez wątpienia zaskoczy fakt, że w głębi rezerwatu występują gatunki z czasów ostatniego zlodowacenia sprzed dziesięciu tysięcy lat.

W ostępach Borów Tucholskich żyje sporo rzadkich zwierząt. Pośród nich warto wymienić bieliki, które najlepiej czują się w głębokich sosnowych lasach. Niestety nie ma już tu głuszców, których objęcie ochroną okazało się nieskuteczne. Brzegi jezior zamieszkały bobry, których populację przywrócono tu w latach siedemdziesiątych XX w.

Istotnym elementem przyrody Borów Tucholskich jest rzeka Brda, pięknie wijąca się pośród lasów, sandrów, bagien, torfowisk i łąk. Rzeka wielokrotnie wcina się głęboko, tworząc odcinki przełomowe, wąwozy i urwiska. Brda jest bardzo znanym szlakiem kajakowym pośród zapaleńców tego sportu w całym kraju. Podczas przemierzania szlaku powinno się odbić w rejon sztucznego koryta Wielkiego Kanału Brdy, gdzie na skrzyżowaniu z Czerską Strugą w miejscowości Fojutowo wznosi się najdłuższy w Polsce akwedukt (siedemdziesiąt pięć metrów), będący elementem systemu hydrotechnicznego zbudowanego w latach tysiąc osiemset czterdzieści pięć – tysiąc osiemset pięćdziesiąt.

Nieco tajemniczym akcentem w atrakcjach Borów Tucholskich jest 10 kamiennych kręgów oraz trzydzieści kurhanów usytuowanych w pobliżu wsi Odry. Historia głosi, iż stanowią one pamiątkę po wpływach rzymskich i zamieszkujących tu w I-III w. n.e. Gotach. Niewyjaśnioną do teraz kwestią jest jednak rzekome magiczne oddziaływanie tego miejsca i nieustannie jest ono przedmiotem badań radiestetów.

Ażeby pieczołowicie poznać wszystkie atuty Borów Tucholskich, należy udać się do Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi, na potrzeby którego zaadaptowano stary, zabytkowy spichlerz.

Rejon Borów Tucholskich to nie tylko wspaniała, unikatowa odpadach (polecamy sprawdź te propozycje), ale także szereg niewielkich i pięknych miejscowości, kryjących fascynującą historię i sporo interesujących miejsc. Pośród nich wyróżnia się na pewno Człuchowo, w którym wznoszą się pozostałości imponującego kompleksu zamkowego będącego dziełem Krzyżaków. Pośród najlepiej uchowanych elementów zespołu znajduje się 46 -metrowa wieża, którą udostępniono do zwiedzania oraz park romantyczny z promenadą wiodącą nad brzeg Jeziora Czluchowskiego. Ważnym ośrodkiem sakralnym jest Wiele, gdzie znajduje się Kalwaria Wielewska. Składają się na nią 23 kapliczki, kamienne posągi oraz rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. Do Wiela szczególnie warto wybrać się w maju, gdyż odbywa się tu wówczas najbarwniejszy odpust w roku. Największymi atrakcjami Chojnic są mury miejskie z Bramą Człuchowską, XIV-wieczna bazylika, ratusz i zabytkowe kamienice na rynku, Muzeum Regionalne, a także barokowy kościół Jezuitów z dawnym kolegium. Wszyscy hobbyści kultury indiańskiej powinni koniecznie zajrzeć do Wymysłowa, gdzie mieści się Muzeum Indian Północnoamerykańskich. Można podziwiać tutaj przedmioty użytku codziennego Indian, robione przez nich ozdoby, ubiory i broń oraz eksponaty stosowane do obrzędów. Ciekawym akcentem są tipi polskich Indian, które zostały umiejscowione na polance obok Muzeum.

***Kompletną ofertę na wakacje 2014 w Borach Tucholskich można wyszukać w serwisie albo klikając na niżej zamieszczone linki:- Bory Tucholskie domki letniskowe- tanie noclegi w Bieszczadach- weekend majowy Bory Tucholskie