Naczepy rodzaju „firanka” – naświetlenie struktury i zastosowanie

przez | 18 sierpnia 2022
Naczepy firanowe, nazwane też kurtynowymi, zaliczane są do wariantu naczep plandekowych. Miano tego typu naczep wzięła się od trybu rozwijania przestrzeni ładunkowej. Polega ona na przemieszczeniu plandeki jaka zamocowana jest na specjalnej prowadnicy. Z tej przyczyny czynność jest analogiczna do odchylania firanki, stąd też wzięła się nazwa naczep.

Samochód ciężarowy

Autor: Blondin Rikard
Źródło: http://www.flickr.com
Naczepy typu „firanka” nie różnią się wiele od klasycznych plandek lub platform. Do ich fabrykacji użytkuje się w większości wypadków te same podzespoły. Te same są podłogi, pozwalające na wjazd zawalonego wózka widłowego i także burty czołowe, zaopatrzone w miejsca mocowania ładunku i wytrzymujące obciążenie w przybliżeniu 10-11 ton. Różnice rozpoczynają się nad podłogą ładowni.

Podoba Ci się ten tekst? Jeśli masz chęć uzyskać większą ilość informacji, odszukaj www, które ma nie mniej ciekawe informacje.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo tudzież funkcjonalność, to brak standardowych burt wymaga używania bardziej wymyślnego układu mocowania ekwipunku – kliknij.

Stosuje się też m.in. przyspawany wzdłuż burt 2-3 cm wielkości rant. Jego obowiązkiem jest przeciwdziałanie bocznym ruchom palet podczas pokonywania skrętów przez samochody ciężarowe – więcej tutaj, do których naczepy są przyczepiane. Niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa przewozu ma sama plandeka. Jest trwała, nieprzemakalna, odporna na pęknięcia. Jej mocowanie (zobacz łańcuch do mocowania ładunku cleo polska) górne i gęste pasy naciągowe z dołu w powiązaniu ze znaczą grubością materiału, zapewniają, iż nawet w przypadku silnego przechylenia się ekwipunku, nie wyleci on na drogę. To, co tworzy z firanki naczepę szybkiego załadunku to również rozsuwane kłonice, pozwalające na zupełny boczny załadunek wózkiem widłowym tudzież podnoszone dachy.

W Polsce rynek naczep zaczął rozwijać się na dobrą sprawę dopiero kilka lat temu. Decydującym czynnikiem jego zmian były statuty jak również aspekty logistyczne, takie jak czas załadunku, wygoda eksploatacji przy towarzyszącym zachowaniu pułapu bezpieczeństwa, niższa masa jak również większa ładowność samochodów. Firanki, obok wywrotek to najmilej pozyskiwane produkty. Wszechstronność zastosowań powoduje, że przewoźnicy chętnie nabywają tabor zdolny zrealizować przeróżne zadania transportowe.