Jakie dobra zapewnia postęp świata? Dylatometr Marchettiego (DMT)

Współczesny świat jest uzależniony od energetyki. Ciężko wyobrazić sobie miasta bez dostępu do prądu w większości miejsc. Większość codziennych czynności, bardzo oczywistych dla każdego z nas, byłoby niemożliwe do zrealizowania. Za odkrywcę elektryczności uznaje się Benjamina Franklina, amerykańskiego filozofa. Początek ery elektryczności został zapoczątkowany wraz z wykonaniem eksperymentu z latawcem w czasie burzy.

komputer

Autor: Billie Ward
Źródło: http://www.flickr.com

Odkrycie możliwości przewodnictwa prądu elektrycznego przez metale – (zobacz na przykład wyoblanie cnc) zmieniło świat.Następnym etapem ku erze elektrycznego świata było zaprojektowanie żarówki przez Thomasa Edisona. W jaki sposób wykorzystujemy prąd dzisiaj?Niewielu zdaje sobie sprawę z tego w jak ogromnym stopniu jesteśmy uzależnieni od prądu. Gdyby wyłączyć prąd, wysoce prawdopodobne jest, że świat opanowałby chaos spowodowany przez tłum ludzi, którzy w ogóle nie wiedzieliby jak się zachować. Bez prądu nie da się uruchomić większości z domowych przedmiotów zaopatrzonych w wtyczki elektryczne, takich jak komputer czy kuchenka elektryczna. Spora część społeczeństwa byłaby pozbawiona ciepłej wody ogrzewanej przez elektryczne systemy. Nierealna oczywiście byłaby również praca w większości firm, których działanie opiera się na pracy z mechanizmami, które bez elektryczności są bezużytecznymi konstrukcjami z plastiku i metalu.

Prąd jest podstawą funkcjonowania. Dzięki niemu możemy wykorzystywać szereg udogodnień, zaczynając od trolejbusów ułatwiających komunikacje, aż po defibrylatory ratujące ludzkie życie czy dylatometr Marchettiego – zobacz url. Bardzo pożyteczne urządzenie używa zaawansowaną technologię, żeby badać grunty spoiste. DMT ma swe zastosowanie przede wszystkim w inżynierskich badaniach, umożliwiając określanie wytrzymałości na ścianach w warunkach bez odpływu, modułu ściśliwości, wskaźnika prekonsolidacji bądź określanie typu gruntu w przekroju geologicznym, poszerzając znacząco możliwość przeprowadzania badań naukowych i badawczych.

prąd

Autor: Marko Knuutila
Źródło: http://www.flickr.com

Najwięcej prądu jednak wykorzystuje się w zaciszu domostw, zasilając liczne sprzęty, przez które życie jest po prostu wygodniejsze. Każdy dom powinien być zaopatrzony w gniazda TV, które umożliwiają korzystanie z telewizji kablowej jak i wszelkiego rodzaju instalacji zbiorczych. Pozwoli to używać prąd nieprąd – (sprawdź naszą propozycję)o do zasilenia sprzęty ułatwiających codzienne funkcjonowanie, ale też wniesie mnóstwo radości do mieszkania na przykład dzięki możliwości wspólnego oglądania filmów w ramach relaksu.

Porównaj –