Jakie pojawiają się fale inne niż wodne oraz radiowe?

W naszym istnieniu korzystamy czasami z towarów tak często, iż nie zastanawiamy się jak to jest zrobione. Ta sprawa zaciekawiła nawet twórców pewnego popularnonaukowego programu, którzy nadali jemu taki termin.

Badają w nim różne przedmioty oraz mechanizmy, by ukazać jak one w ogóle są wykonane oraz na jakiej regule działają.

http://www.bochem.com.pl/

Autor: Filter Forge
Źródło: http://www.flickr.com
Podajmy dla przykładu typowe opakowania na produkty. W marketach są ich setki, w naszym mieszkaniu zapewne mnóstwo. Co poniektóre są stworzone z folii, niektóre z plastiku, inne jeszcze z tektury. Wszelki producent opakowań z tektury falistej powinien dbać nie wyłącznie o prezencję swojego pudła, lecz również o jego odporność. Należałoby wszakże pamiętać, iż wszelakie towary opakowane wszakże również w tego rodzaju opakowania, powinny odbyć daleką niekiedy trasę (ciekawy artykuł). Czasami jest to trasa lądowa, czasem morska, czasami też lotnicza. Dlatego też wszelki producent opakowań z tektury falistej musi o niniejszym pamiętać oraz tak zbudować opakowanie, żeby wytrzymało znoje takiej, często liczącej niemało tysięcy km, wyjazdów.
Taka tektura falista jest poskładana z połączenia od dwóch do 7 warstw tak zwanych linerów, przy czym warstwa środkowa, określana poprzez producent opakowań z tektury falistej fluting jest pofalowana (http://www.bochem.com.pl/opakowania.html). Powoduje to duże usztywnienie konstrukcji oraz ma olbrzymi wpływ na zmniejszenie umieszczonego w takim pudle produktu w przypadku uderzenia lub upadku. Istnieją trzy słynne rodzaje fali w tekturach trzywarstwowych.

Jest to fala B, fala C i fala E, czyli tzw. mikrofala. Tektura 5-warstwowa i składająca się z siedmiu warstw powstaje z połączenia wspomnianych typów fal, np. fala EB , BC , AAC , BCA , ITd..