O czym trzeba pamiętać dobierając opony do samochodu? Czego z pewnością nie robić

Wiele samochodów jest z góry przygotowana do korzystania z więcej niż jednego rozmiaru opon. Tak naprawdę w części przypadków możliwych do użycia opcji jest znacznie więcej, co nie znaczy, że przy doborze opon może obowiązywać dowolność i że każda zmiana jak najlepiej wpływa na komfort i bezpieczeństwo.

Opony samochodowe

Autor: Automobile Italia
Źródło: http://www.flickr.com
Czasami może się zdarzyć, że chęć zmiany rozmiaru opon dyktowana jest niewielką dostępnością albo wysoką ceną opon w rzadszym rozmiarze. (http://www.hurtopony.pl/quad.html) Tego typu zmiany (trzeba je jednak skonsultować z znawcą) sprawiają na pewno znaczniejsze lub mniej znaczne zmiany szans samochodu.

znaczniejszy profil opony jest związany z poprawą komfortu, ale zmniejszoną stabilnością samochodu na szybko przejeżdżanych zakrętach; węższe opony mogą oznaczać trochę wydłużoną drogę hamowania, ale np. bardziej komfortowe prowadzenie samochodu w koleinach w czasie deszczu.

Dobierając opony, trzeba pamiętać o tak zwanych indeksach nośności i prędkości. Jeżeli opona jest opisana 195/65 R15 91H, to: „195” ma określać szerokość opony w milimetrach, „65” to profil opony, „15” to średnica osadzenia, „91” to indeks nośności, a „H” to indeks prędkości. Indeksy nośności i prędkości są ze sobą powiązane: indeks nośności określa największe obciążenie opony (w tym przypadku 615 kg) przy prędkości wskazanej indeksem prędkości (w naszym przypadku H = 210 km/h). Z kolei indeks prędkości opisuje nam maksymalną dopuszczalną prędkość jazdy przy obciążeniu pokazywanym przez indeks nośności. Nowe opony

Zestawienie tych dwóch parametrów to nic więcej jak oznaczenie wytrzymałości opony na przeciążenia wynikające z obciążenia i prędkości jazdy. Każdy producent auta określa najmniejsze wymagania w tej sprawie, więc należy się ich trzymać.

Na pewno nie warto kupować opon z indeksem prędkości „V” (do 240 km/h), jeśli nasz samochód wymaga opon o indeksie prędkości „T” (do 190 km/h). Opony o wysokim indeksie prędkości są bardziej wrażliwe na działanie niskich temperatur, mogą być też trochę sztywniejsze od opon o niskim indeksie. W sumie, najlepiej, jeżeli kupując opony, dobieramy jeden z rozmiarów rekomendowanych przez producenta samochodu. Wszelkie odstępstwa, chociaż często możliwe, mogą mieć wpływ na zachowanie samochodu. Zmieniając rozmiar opon, robimy to na własną odpowiedzialność.