Obrabiamy stal i co z tego? Zgłęb znaczenie pracy z metalami!

Na co dzień nieczęsto zdajemy sobie sprawę, jak dużo przedmiotów dookoła nas powstało z tej przyczyny, iż nasza cywilizacja może obrabiać metal. Nawet drewniane meble istnieją w pewnym sensie z tego powodu, że ktoś przedtem przyrządził jakąś odpowiednią formę lub instrument.

hartowanie indukcyjne

Autor: Optiflame
Źródło: Optiflame
domy

Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com
odlewnie aluminium

Autor: jemartin03
Źródło: http://www.flickr.com

Jakim sposobem więc powstają owe formy?
Wszystko oczywiście jest zależne od tego, z jakiego metalu bądź stopu metali będą sporządzone (najlepsze hartowanie indukcyjne). Np. odlewy z brązu, czyli stopu miedzi z Sn, mają przeznaczenie przede wszystkim w sztuce. Wykonane tą drogą drobne elementy także zdają egzamin w przemyśle, aczkolwiek sporadycznie się je stosuje. Często używane są tymczasem formy z aluminium. Sporządza się je w konstrukcjach piaskowych lub przez odlewanie kokilowe, jakie jest nieco bardziej zawodne i posiada zastosowanie przede wszystkim przy odlewach seryjnych. Odlewnie aluminium barwienie aluminium oferują zazwyczaj nie tylko samo odlewanie, lecz i pierwotną obróbkę (szybkie odlewnie aluminium). Tego typu wydziałów jest u nas malutko, ale działają bardzo energicznie.
Inną sprawą jest utwardzanie zrealizowanych wyrobów. Tu zazwyczaj nie idzie już o same formy, ale o gotowe produkty, jakie będą pracować w drażliwych warunkach, na przykład w środowisku ciernym. Hartowanie polega, generalnie mówiąc, na rozgrzaniu metalu i natychmiastowym oblaniu go cieczą roboczą, tak aby maksymalnie obniżyć temperaturę.

Aktualnie często wykorzystuje się tak zwane hartowanie indukcyjne, w którym do podniesienia temperatury dochodzi z powodu prądu zmiennego, wytwarzającego pole elektromagnetyczne. Daje ono możliwość utwardzenia wytypowanego fragmentu artykułu, co oszczędza czas i pieniądze. W taki sposób hartuje się na przykład wszystkie zębatki.