W jaki sposób rozwinął się rynek usług kurierskich w Polsce, czemu są one tak popularne.

Starsze osoby zapewne pamiętają jeszcze okres, gdy do wysłania przesyłki było trzeba odstać kilkadziesiąt minut w pocztowej kolejce, a później się modlić, aby ona w ogóle doszła. W związku z tym że nie było wówczas konkurencji, to jakość usług nie zachwycała.

Paczki i listy docierały z dużym poślizgiem, wiele z nich ginęło po drodze, lecz i tak nie było w zasadzie żadnej innej możliwości. Wszystko zmieniło się w momencie, w którym na rynku zaczęły się pojawiać pierwsze firmy kurierskie . Początkowo rejon ich usług obejmował tylko obszary dużych miast, a ceny nie były zbyt niskie. Lecz za to pojawił się nowy, całkowicie odmienny inny niż wcześniej standard oferowanych usług. Paczki dostarczane były w przeciągu jednego dnia do odbiorcy, a przy zakupie ekspresu było to niekiedy nawet parę godzin. Poza tym była pewność, że paczka dojdzie na miejsce, i wszystkie te czynniki sprawiły, że biznes zaczął bardzo chętnie korzystać z takich usług. Firmy chciały płacić więcej, ale mieć pewność, że usługi zostaną wykonane na najwyższym poziomie.

Samochód z przesyłkami

Autor: Ninian Reid
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejne lata to coraz bardziej intensywny rozwój firm kurierskich. Duże znaczenie na to, w jaki sposób obecnie to wygląda ma handel w internecie, który od paru lat ogromnie zyskał na popularności. W sieci działa ładnych kilka tysięcy przeróżnych sklepów, dochodzi jeszcze do tego sprzedaż w serwisach aukcyjnych, a daje to razem ogromne ilości paczek, które są każdego dnia wysyłane do odbiorców. Aktualnie w większości obsługują je firmy kurierskie, takie jak Kurier Patron Service . O ile nadawcy prywatni korzystają jeszcze dość często z usług poczty, to w przypadku firm proporcje wyglądają zupełnie inaczej. Przy dobrych umowach sklepy zaoferować mogą przesyłki zakupów w cenie nawet kilkunastu złotych, a mimo wszystko firmy kurierskie będą jednak trzymać znacznie wyższy poziom usług. Dostarczanie przez nich jest również bardziej wygodne, ponieważ dojeżdżają bezpośrednio na miejsce docelowe, a nie trzeba niepotrzebnie stać na poczcie aby odebrać przesyłkę. I wiele wskazuje na to, że rynek takich usług kurierskich jeszcze bardziej będzie się rozwijał.